روز گذشته روز‌ خاص و پر التهابی برای کنکوری‌های امسال بود، چرا که با اعلام نتایج کنکور 94 برخی از کنکوری‌ها خوشحال و برخی از کنکوری‌ها نیز از اعلام نتایج کنکور ناراحت شده‌اند، برخی از افراد با شرکت در کلاس‌های کنکور و برخی نیز با سعی و تلاش خود در آزمون کنکور موفق شده‌اند، برخی از دانش‌آموزان برای موفقیت در کنکور سراسری از پشتکار فراوانی برخوردار هستند و با نا‌امید نشدن خود در این عرصه به نتیجه خوبی دست پیدا می‌کنند و سبب افتخار خود و خانواده‌های خود برای کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران می‌شوند، دانش‌آموزان اصفهانی نیز هر ساله با موفقیت در عرصه کنکور سبب افتخار‌آفرینی خود و پایتخت فرهنگ و تمدن اسلامی در سطح کشور می‌شوند.

در ادامه مصاحبه با رتبه های برتر به سراغ دوقلوهای افسانه ای امسال و رتبه های دوم و سوم تجربی انسانی و هنر رفتیم.

 

دو قلوهای افسانه ای :

DownloadHandler ashx

احسان و عرفان طاهری فرد، رتبه‌های تک رقمی گروه آزمایشی علوم تجربی کنکور سراسری 94 درباره رمز موفقیت خود در این ماراتن بزرگ گفتند.

احسان طاهری فرد در پاسخ به اینکه چگونه از رتبه‌های خود مطلع شدید گفت: ما حدس می‌زدیم که نتایج و رتبه‌های تک رقمی آزمون سراسری روز دوشنبه اعلام شود و چندین بار به سایت سازمان سنجش سر زدیم ولی نتایج نیامده بود تا اینکه یکی از دوستانم زنگ زد و گفت که نتایج آمده و اسم من و عرفان جزو رتبه های تک رقمی بوده است.

وی افزود: در آن زمان حس خوشحالی وصف ناشدنی داشتم و انگار همه خستگی های درس خواندنم از بین رفته بود و تمام مدت من و عرفان خدا را شکر می‌کردیم که توانستیم موفق شویم.

احسان درباره اینکه چند ساعت در روز مطالعه داشتند گفت: من و برادرم روزهایی که به مدرسه می‌رفتیم 5 ساعت و نیم درس می‌خواندیم و در روزهای تعطیل تابستان به 11 تا 12 ساعت هم افزایش داشت و در زمستان و بهار که به روزهای کنکور نزدیک می‌شدیم این ساعت را به 13 ارتقا دادیم.

عرفان درباره نحوه درس خواندن گفت: من و احسان هر دو در یک اتاق درس می‌خواندیم و با هم زمان درس خواندن را شروع می‌کردیم و با هم تایم استراحت داشتیم و حتی مبادله درسی هم بین ما وجود داشت و اگر نکته مهمی بود که حدس می‌زدیم برای دیگری هم ممکن است سؤال باشد پیش دستی می‌کردیم و عنوان می‌کردیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا در زمان درس خواندن اختلاف نظر پیدا نمی‌کردید گفت: ساعت درس خواندن ما یکی بود و با هم در این قضیه تفاهم داشتیم و هیچ زمان نمی‌شد که بنشینیم و لابه لای زمان درس خواندن حرف بزنیم چرا که امیدوار بودیم و به هدف خود مطمئن بودیم.

احسان اضافه کرد: من و عرفان هر دو با امیدواری به هدف بزرگ خودمان فکر می‌کردیم و درس خواندن برای ما یک علاقه محسوب می‌شد که برای رسیدن به پیروزی به ما کمک می‌کرد.

وی در پاسخ به اینکه آیا توالی رتبه های شما اتفاقی بوده است گفت: بعضی افراد فکر می‌کنند که ما تمامی درصدهای شبیه به هم داشته‌ایم و تنها در یک درس نظری اختلاف درصد داشتیم در صورتی که این طوری نبوده و اگر ملاحظه کنید درصدهای ما با هم متفاوت است و این طور نبوده که ما کاملاً شبیه به هم تست‌ها را زده باشیم.

احسان در ادامه از دعای خیر پدر و مادرش گفت: پدر و مادر ما همیشه دعا می‌کردند و آرزو داشتند که ما موفق شویم و تنها تلاش ما برایشان مهم بود و اصلاً دنبال نتیجه نبودند و آنها همیشه آرزو داشتند ما جزو افراد موفق باشیم و خدا را شکر که به این آرزو خود رسیدند.

وی درباره اینکه آیا به عرفان برای اینکه رتبه بهتری کسب کرده‌اید فخرفروشی می‌کنید گفت: نه چنین چیزی هرگز اتفاق نخواهد افتاد و غیرممکن است من و برادرم احساسات صمیمی و خوبی داریم و مطمئنم هرگز این اتفاق نخواهد افتاد.

عرفان درباره اینکه چه انتخابی برای دانشگاه دارید گفت: من و برادرم هر دو با هم تصمیم می‌گیریم که در کدام دانشگاه تحصیل کنیم و انتخاب هر دوی ما رشته پزشکی است و بین دانشگاه تهران و دانشگاه شیراز مردد هستیم.

احسان اضافه کرد: چرا که دانشگاه تهران امکانات بهتری دارد و از لحاظ درسی و کیفیت آموزشی بهتر است ولی دوری از خانواده هم وجود دارد و باید مشورت و تحقیق کنیم تا بهترین انتخاب را داشته باشیم.

عرفان درباره اینکه کدام درس را بیشتر دوست دارید گفت: من و احسان هر دو به عربی و ریاضی علاقه زیادی داشتیم و ریاضی خیلی شیرین است و هیچ وقت اختلاف نظر درباره ساعت درس خواندن و نحوه درس خواندن نداشتیم چرا که هر دو از یک مدرسه و اساتید استفاده می‌کردیم.

وی افزود: به احتمال زیاد هر دو در یک دانشگاه درس بخوانیم ولی هنوز تصمیم قطعی نگرفته‌ایم و واقعاً انتخاب در این برهه از زمان مشکل است.

عرفان نصیحتی به داوطلبین کنکور 95 کرد و گفت: من چندین بار گفته ام زمان سریع می‌گذرد سالی که من و برادرم کنکور دادیم گذشت و دیگر تکرار نخواهد شد داوطلبین سال 95 هم بدانند که این سال می‌گذرد و این آخرین سالی است که آنها کنکور می‌دهند قطعاً باید تلاش زیادی کنند و با پشتکار به دنبال موفقیت باشند و فراموش نکنند که فرصت‌ها تکرار نمی‌شود.

وی تاکید کرد: زمان خود را طوری تنظیم کنند که از عبادت غافل نشوند من و برادرم در تمامی روزهای ماه مبارک رمضان روزه گرفتیم و حاضر بودیم این رتبه کنکور را نداشته باشیم ولی روزه های خود را بگیریم و به نظر ما اعمال دینی تراز دینی ما را افزایش می‌دهد و باید داوطلبین از بحث معنویت غافل نشوند.

احسان درباره واکنش پدر و مادر پس از شنیدن خبر موفقیت گفت: پدر و مادر ما خیلی خوشحال شدند و اشک شوق می‌ریختند که فرزندانشان توانسته‌اند به موفقیت برسند.

عرفان در پایان گفت: مطمئناً تنها کسانی که در دنیا برای ما تلاش زیادی کردند و شاهد تلاش ما بودند و از صمیم قلب برای موفقیت ما دعا کردند پدر و مادر ما بودند.

 

رتبه دو علوم انسانی :

13940430000654 PhotoA

 

خبرنگار فارس با سید ابوالفضل میر‌رضی نفر دوم گروه آزمایشی علوم انسانی کنکور 94 گفت‌وگویی انجام داده که در ادامه می‌خوانید:

لطفا خودتان را بیشتر معرفی کنید؟

میر‌رضی: سید ابوالفضل میر‌رضی متولد 1375 از رهنان اصفهان هستم و رتبه دوم کنکور سراسری علوم انسانی را به دست آورده‌ام و در دبیرستان استعداد‌های درخشان شهید اژه‌ای اصفهان تحصیل کرده‌ام.

نحوه درس خواندن شما برای کنکور سراسری به چه صورت بوده است؟

میر‌رضی: برنامه روزانه‌ای برای درس خواندن خود نوشتم و بر اساس اهمیت دروس نسبت به خواندن دروس علوم انسانی اقدام کردم، البته برخی از دروس مانند تاریخ، جغرافیا، تاریخ ادبیات و در مجموع دروس مفهومی برایم دشوار‌تر بودند که زمان بیشتری را برای خواندن دروس مفهومی اختصاص دادم.

از چه زمانی درس خواندن برای کنکور سراسری را آغاز کردید؟

میر‌رضی: بنده تا سال سوم دبیرستان در رشته ریاضی فیزیک تحصیل می‌کردم اما در تابستان سال گذشته در المپیاد ادبیات شرکت کردم و سپس در پایان تابستان سال گذشته نیز تغییر رشته دادم و از مهر ماه سال گذشته نیز درس خواندن برای کنکور سراسری در رشته ادبیات و علوم انسانی را آغاز کردم.

میزان مطالعه شما برای موفقیت در کنکور سراسری چند ساعت بوده است؟

میر‌رضی: میزان درس خواندنم برای کنکور سراسری متفاوت با شرایط زمانی متغیر بود اما در ابتدا روزانه چهار ساعت برای کنکور درس می‌خواندم و در زمان‌های نزدیک به کنکور نیز روزانه 10 ساعت درس می‌خواندم.

در زمان درس خواندن بیشتر به کیفیت اهمیت می‌دادید یا کمیت؟

میر‌رضی: به صورت قطعی کیفیت درس خواندن برای من بسیار مهم است و بیشتر تمرکز خود را روی کیفیت درس خواندن گذاشته بودم اما کمیت درس خواندن نیز برایم مهم بوده است.

آیا در کلاس‌های فوق برنامه نیز برای موفقیت در کنکور سراسری شرکت کرده‌اید؟

میر‌رضی: خیر، در کلاس‌های فوق برنامه به هیچ عنوان شرکت نکرده‌ام و تنها زیرپوشش آموزش‌های کلاس‌های مدرسه قرار گرفته‌ام و هیچ نیازی به حضور در کلاس‌های فوق برنامه برای موفقیت در کنکور نداشتم.

در چه زمانی از خبر قبولی خود در کنکور سراسری مطلع شدید؟

میر‌رضی: یکی از دوستان از رادیو شنیده بود که خبر قبولی‌ام در کنکور سراسری را به من اطلاع داد و سپس نیز لینک خبر خبرگزاری فارس مبنی بر افراد قبول شده در کنکور سراسری را برای من در یکی از شبکه‌های مجازی ارسال کردند که خبر قبولی‌ام در کنکور سراسری را خواندم و آن را از سوی سازمان سنجش مطلع نشدم، البته شاید سازمان سنجش نیز با من تماس گرفته باشد که به دلیل در دسترس نبودن تلفن همراهم نتوانسته باشم این خبر را از سوی سازمان سنجش بشنوم.

انتظار کسب این رتبه را در کنکور سراسری داشته‌اید؟

میر‌رضی: بله، پس از کنکور با توجه به مشاهده کلید سئوالات احتمال کسب رتبه خوب و تک‌رقمی را دادم و کسب این رتبه برایم غیر‌منتظره نبود.

پس از مطلع شدن از خبر کسب رتبه دوم کنکور سراسری علوم انسانی چه احساسی داشتید؟

میر‌رضی: از شنیدن این خبر بسیار خوشحال شدم و خدا را شکر کردم و هیچ واکنش غیر‌عادی از خود نشان ندادم.

کدام یک از اعضای خانواده‌تان برای نخستین بار از خبر قبولی شما در کنکور سراسری مطلع شد؟

میر‌رضی: برادرم نخستین فردی بود که از قبولی‌ام در کنکور سراسری مطلع شد اما در این زمان پدر و مادرم در منزل نبودند که طی یک تماس تلفنی خبر قبولی‌ام در کنکور سراسری را به آنها اطلاع دادم و آنها نیز از این موضوع بسیار خوشحال شدند.

آیا برنامه‌ای برای آینده خود دارید؟

میر‌رضی: یک برنامه کلی مشخص کردم و تلاش می‌کنم که به اهداف خود دست پیدا کنم اما هنوز تصمیم قاطعی برای رشته تحصیلی خود نگرفته‌ام و به احتمال قوی در دانشگاه تهران ادامه تحصیل می‌دهم.

نقش و حمایت‌های خانواده‌تان به چه میزان در موفقیت شما در کنکور سراسری موثر بوده است؟

میر‌رضی: بدون شک مهم‌ترین نقش پدر و مادر حمایت معنوی و روحی آنها است و پدر و مادرم در زمان درس خواندنم برای کنکور سراسری با حمایت‌های معنوی و نظارت به اندازه خود سبب موفقیتم در کنکور سراسری شدند و قبولی‌ام در کنکور سراسری را مدیون حمایت‌های خانواده‌ام هستم.

به نظر شما امکانات و تسهیلات مورد نظر برای ارتقا و توسعه علمی در کشور وجود دارد؟

میر‌رضی: ظرفیت‌های بالایی در کشور وجود دارد و استعداد‌های افراد با استفاده از این ظرفیت‌ها شکوفا می‌شود اما یکی از مشکلات موجود در کشور این است که علوم انسانی در کشور جایگاه خود را پیدا نکرده که البته تلاش‌های بسیاری در این زمینه صورت گرفته اما هنوز علوم انسانی در کشور به جایگاه واقعی خود نرسیده است و باید به مبانی اسلامی توجه شود تا علوم انسانی در دانشگاه‌ها متناسب با فرهنگ ایرانی، اسلامی باشد.

اگر صحبت پایانی دارید،‌بفرمایید.

میر‌رضی: نمی‌توانم در یک جمله از زحمات و تلاش‌های پدر و مادرم تشکر کنم اما از تمام تلاش‌‌ها و زحمات آنها برای موفقیتم در تمام عرصه‌های زندگی‌ام سپاسگزاری می‌کنم.

 

رتبه سه کنکور علوم انسانی :

13940430000656 PhotoA

ابوالفضل مشیری متولد سال 1376 و نفر سوم کنکور سراسری سال 94 در رشته علوم انسانی است، او فرزند سوم و آخر خانواده است و پدرش دندان‌پزشک و مادرش خانه‌دار است.

خبرنگار فارس به دنبال موفقیت این نوجوان اصفهانی در آزمون سراسری سال 94 با مشیری گفت‌وگویی انجام داده که در ادامه می‌خوانید:

چرا رشته علوم انسانی را در دبیرستان انتخاب کردید؟

مشیری: علاقه من به علوم انسانی بر می‌گردد به دوران راهنمایی که علاقه شدیدی به تاریخ و فلسفه داشتم، در سال دوم دبیرستان با انگیزه‌تر به دنبال تحصیل در رشته مدیریت بودم اکنون پس از حقوق اولویت اولم رشته علوم سیاسی است.

آیا در طول تحصیل همیشه شاگرد اول بودید؟

مشیری: از دوران دبستان همیشه در ردیف شاگردهای خوب بودم اما در دوره راهنمایی دوره تحصیلی متوسط‌‌‌تری داشتم و به محض ورود به دبیرستان و بعد از سال دوم به اوج بازگشتم.

فکر می‌کردید روزی رتبه 3 کنکور سراسری را از آن خود کنید؟

مشیری: من همیشه به رتبه برتر و حتی رتبه یک فکر می‌کردم ولی می‌دانستم که بلند پروازی است، با آزمون‌های آزمایشی که در طول سال تحصیلی انجام می‌دادم به خودم امیدوار بودم و بعد از کنکور هم تخمین رتبه 10 تا 20 را داشتم.

روزی چند ساعت درس ‌می‌خواندید؟

مشیری: درس خواندن من از سال سوم که امتحانات نهایی داشتیم جدی‌تر شد و با نزدیک شدن به زمان کنکور تمام فکرم را معطوف درس خواندن کردم. روزهایی که مدرسه نمی‌رفتم بین 10 تا 12 ساعت درس می‌خواندم و در روزهای نزدیک کنکور با حداکثر توان و تا 13 ساعت هم مطالعه داشتم.

آیا در کلاس‌های فوق برنامه و آزمون‌های موسسات شرکت کرده‌اید؟

مشیری: من فقط در کلاس‌های فوق برنامه‌ای که در مدرسه گذاشته می‌شد شرکت می‌کردم که در آن موقع کلاس عربی و زبان فارسی و ریاضی بود. من به جز شرکت در آزمون‌های سازمان سنجش در هیچ آزمونی شرکت نکردم و اگر موسسه‌ای برای تبلیغ از من استفاده کند، خلاف واقع است.

نقش معلمان خود را در کسب این موفقیت چه می‌دانید؟

مشیری: معلمان ما در مدرسه برای پیشرفت ما از هر جهت بسیار موثر بودند، جو آرامی را که مدیر مدرسه برای ما ایجاد کرده بود با کار خوب معلمان تکمیل شد. من از معلمان درس جغرافی و جامعه‌شناسی و زبان فارسی بسیار تشکر می‌کنم که با نحوه درس دادن و پرسش و آزمون خاصی که در کلاس داشتند به یادگیری ما بسیار خوب کمک می‌کردند. معلمان ما نه تنها در درس بلکه در سایر جهات هم به ما نیرو و انرژی می‌دادند و روابط دوستانه‌ای داشتیم.

از شنیدن خبر کسب این رتبه چه احساسی داشتید؟

مشیری: ساعت 10 و 45 دقیقه صبح بود که یکی از دوستان قدیمی با من تماس گرفت و خبر قبولی را به من داد، من فکر کردم با من شوخی می‌کند اما به دنبال تماس‌های مکرر باور کردم و بسیار خوشحال شدم و انرژی زیادی گرفتم.

چه توصیه‌ای برای روش درس خواندن دانش‌آموزان کنکوری دارید؟

مشیری: روش درس خواندن من به گونه‌ای بود که پس از خواندن دروس حفظی مثل تاریخ، جغرافی و تاریخ ادبیات برای خودم سئوال طرح می‌کردم و پیش آمادگی برای امتحان ایجاد می‌کردم. در دروسی مانند آرایه‌های ادبی و ادبیات هم سعی کردم با تست زدن مکرر تسلط خود را بالا ببرم.

میزان درصد پاسخ صحیح شما به تفکیک هر درس چقدر بود؟

مشیری: زبان 85.4، عربی عمومی 92، فرهنگ و معارف 69.4، زبان خارجی 90.7، آمار و ریاضی 88.4، اقتصاد 84.05، ادبیات تخصصی 84.5، عربی 93.4، تاریخ و جغرافی 95.6، علوم اجتماعی 100، فلسفه و منطق 73.4 و روانشناسی 100 درصد تست‌ها را صحیح پاسخ دادم.

 

رتبه سه کنکور تجربی :

رتبه سوم علوم تجربی کنکور 94 کشور با بیان اینکه محرومیت نمی تواند مانع موفقیت شود، گفت: علی رغم اینکه سیستان و بلوچستان از محروم ترین استان‌های کشور به حساب می آید، من اجازه ندادم این محرومیت جلوی پیشرفتم را بگیرد لذا تمام تلاشم را کردم که نتیجه آن به لطف الهی خوشحالی امروز من و خانواده ام است.

فائزه قائم‌دوست با بیان این مطلب اظهار کرد: از جمله عوامل موفقیت در این آزمون توکل و ایمان به خدا بوده است.

وی ادامه داد: در این زمینه تلاش های بسیاری انجام دادم و از تمام توانم برای موفقیت استفاده کردم و در این راه از حمایت های پدر و مادرم تشکر می کنم که خالصانه مرا در این راه همراهی کردند.

این دانش آموز موفق در کنکور سراسری سال 94 با اشاره به اینکه در طی شبانه روز 10 الی 12 ساعت به طور مفید مطالعه کتب درسی را در برنامه ریزی درسی خود گنجانده است، افزود: در هیچ کدام از آزمون و موسسات سطح شهر شرکت نکرده ام و فقط وابسته به مدرسه، کتب درسی خود بودم و برای اینکه از میزان درصد درستی تست های خود آگاه شوم فقط در سه مرحله آزمون شرکت کردم و هیچ جزوه و کتاب خاصی در این زمینه مطالعه نکرده ام.

وی بیان کرد: اکنون که این لطف بزرگ خداوند شامل حال من شده است دوست دارم در رشته پزشکی دانشگاه تهران ادامه تحصیل دهم.

قائم دوست در پایان خاطر نشان کرد: ازتمام افرادی که من را در این زمینه همراهی کردند بخصوص معلم ها و والدینم کمال تشکر و قدردانی را دارم زیرا حمایت و پشتیبانی دیروز آنها، موفقیت امروزم را رقم زد.

 

رتبه سه کنکور هنر :

با اعلام نفرات برتر گروه‌های آموزشی کنکور سراسری 94 از سوی سازمان سنجش کشور، دانش‌آموز غزاله پژند از دبیرستان غیردولتی گوهر این ناحیه موفق به کسب این رتبه شد.

غزاله پژند عامل موفقیت خود را حمایت خانواده و تلاش و حمایت مسئولان آموزش و پرورش ناحیه سه و وجود معلمانی دلسوز و تلاش خود دانست.

گفتنی است قبل از این، کسب رتبه‌های تک رقمی و دو رقمی توسط دانش‌آموزان این ناحیه در کنکور سال‌های قبل از جمله رتبه یک گروه آزمایشی ریاضی و فیزیک در سوابق آموزش و پرورش ناحیه سه کرج به چشم می‌خورد.
همچنین خواهر این دانش‌آموز موفق به کسب رتبه پنجم این گروه آزمایشی شده است.


قسمت اول این مصاحبه که با رتبه های اول هر یک از گروه ها بوده است را در اینجا بخوانید.

قسمت سوم که مصاحبه با رتبه های هفت و ده است را نیز در این لینک ببینید.

نوشتن دیدگاه

ما تضمین میکنیم همیشه به سوالات شما پاسخ دهیم


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انتشار این مطلب در شبکه های اجتماعی :