با تلاش محقق ایرانی دانشگاه آکرون آمریکا، زندگی تازه ای در انتظار معلولان ناحیه دست خواهد بود.

مرتضی وطنی محقق ایرانی آزمایشگاه تولیدات پیشرفته دانشگاه آکرون در اوهایو آمریکا با همکاری گروهی از محققان دانشگاههای دیگر این کشور دست بیونیکی جدیدی ساخته است که به طرز حیرت آوری شبیه دست واقعی است.

در این نوآوری که با هدف ارتقای کیفیت زندگی معلولان ارایه شده، محققان از دست بیونیکی جدیدی رونمایی کرده اند که به واسطه استفاده از فناوری چاپ سه بعدی در تولید انگشتان آن، دامنه عملکرد آن نسبت به فناوری های مشابه به مراتب بیشتر است.

انگشتان روباتیکی این دست بیونیکی از حیث ساختار ظاهری و عملکرد، شباهت زیادی به انگشتان واقعی دارد.

با هدف ارایه بهترین طراحی ممکن برای این انگشتان، محققان مدل سه بعدی انگشتان انسان را از یکی از وب سایت های اینترنتی متخصص در این حوزه دانلود کرد و در ادامه از چاپگر سه بعدی پیشرفته ای برای ساخت لایه های مختلف داخلی و خارجی آن استفاده کردند.

این انگشتان بیونیکی مجهز به دو موتور محرکه هستند که در ترکیب با یک حسگر تشخیص دهنده موقعیت، عملکرد به مراتب بهتری نسبت به سایر فناوری های مشابه دارند.

یکی از ویژگیهای مهم این نوآوری در این است که انگشتان آن به واسطه عملکرد موتورهای محرک و حسگر آن به وضعیت قبلی خود باز می گردند. محققان برای تحقق این ویژگی مهم از ماده پیشرفته ای موسوم به Shape Memory Alloys استفاده کرده اند.

نوشتن دیدگاه

ما تضمین میکنیم همیشه به سوالات شما پاسخ دهیم


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انتشار این مطلب در شبکه های اجتماعی :